AYAK SAĞLIĞININ TARİHİ

<<GERİ


Ürün Adı    : AYAK SAĞLIĞININ TARİHİ
Ürün Kodu : 

 

AYAK SAĞLIĞININ TARİHİ

M.Ö. 2400 yıllarında eller ve ayaklar üzerinde çalışmaların,Ankmahor mezarı girişinde alçak kabartma oymalar ile kanıtlandığı gibi profesyonel ayak bakımının Antik Mısır'da varlığıda kanıtlanmış oldu.

Fiziksel sebeplerden oluşan nasır nasırın oluşturduğu sert deri tabakasının azaltılması Hipokrat tarafından bile tanımlanmıştır. Hipokrat, bu amaç için cilt ve deri kazıyıcı özel aletler icat etmiştir. Romalı bir bilim adamı ve filozof olan Aulus Cornelius Celsus,  muhtemelen nasıra kendi adını veren kişi olmuştur. Daha sonra Aegina Paul (MS 615-690)tarafından tanımlanan, çivi başı büyüklüğünde  beyaz yuvarlak ve sert deri parçasının ayak ve ayak tabanı gibi bölgeden, bir neşter yardımı ile sürekli olarak soyma veya pomza ile yukarı aşağı ovularak kaldırılması tasvir edilmiştir.


Günümüzde podiatristler ayrı bir tıp birimi olarak kabul edilmesine rağmen,20. Yüzyılın sonlarına kadar kirpodist diye bilinmekteydi.Kirpodistler ayak,ayak bileği ve bacak ile ilgili sorunları tedavi eden tıp insanları olarak lisanslandırıldı.Lewis Durlacher, bu meseleğe isim arayan ilk kişilerden biriydi. Kral George IV, King William IV ve Kraliçe Victoria 1854 yılında Cerrah-ayak hastalıkları uzmanı atanmasını düzenledi. Bu sistem ve uygulamanın toplum tarafından kabul görmesi ise,maalesef aynı yüzyılda olmadı.

Napolyon'un da Fransa'da kişisel bir ayak hastalıkları uzmanı istihdam ettiği Kral kayıtları vardır. Amerika Birleşik Devletleri'nde ise  Başkan Abraham Lincoln ayaklarıyla büyük sorunlar yaşadıktan sonra ,Isachar Zacharie, adlı bir ayak hastalıkları uzmanına kendini emanet etti.


Şimdi podiatrists olarak bilinen kiropodistler tarafından kurulan ilk topluluk, 1895’de New York'ta kurulan ve hala faliyet gösteren NYSPMA dir.Grubun ilk okulu 1911 yılında açıldı. Bir yıl sonra da İngiliz Londra Ayak Hastanesi topluluğa eklendi.Bir okul da 1919 yılında eklendi. Avustralya'da ise profesyonel dernekler 1924 yılından itibaren ortaya çıktı. Konu ile ilgili ilk dergi 1907 yılında Amerikada çıktı.Bunu 1912 yılında İngiltere'de  başka bir dergi izledi. 1939 yılında, Avustralya’da bir eğitim merkezi ve yanı sıra profesyonel bir dergi tanıtıldı. Kiropodistlerin sayısı İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra önemli ölçüde artmıştır.

 

 

Yazımızın tüm hakları EUROCLINIC A.S. ye ait olup herhangi bir yerde iznimiz dışında  paylaşılması, yayınlanması veya kopyalanması halinde hukuki haklarımızı arayacağımızı bildirmek isteriz.